Miasto dobrze ocenione!

11 sierpnia 2014Miasto dobrze ocenione!

Firma Curulis zajmująca się doradztwem samorządowym opublikowała raport oceniający postępy, jakie polskie gminy poczyniły w ostatnich czterech latach . Niedawno informowaliśmy Was o podsumowaniach i wnioskach pisma „Wspólnota” oraz rankingu samorządów dziennika „Rzeczpospolita”. W obu tych zestawieniach Jastrzębie-Zdrój zajeło bardzo wysokie miejsce.

Doskonałe miejsce zajęło Jastrzębie-Zdrój w rankingu   „Najszybciej rozwijające się gminy w latach 2010-2014” sporządzony przez firmę Curulis. – Naszym zamiarem było wyłapanie tych, którzy niezależnie od okoliczności wykazali się pozytywnym wpływem na swoim terenie. Stworzyliśmy ranking skupiony na zmianach jakie zaszły pomiędzy rokiem 2010 a 2014. Nie liczyło się dla nas, czy gmina była bogata już w 2010, a jedynie to, w jakim stopniu udało się ją przez te 4 lata zmienić – mówią twórcy rankingu. – Zbadaliśmy 2479 jednostek (wszystkie gminy oraz miasta na prawach powiatu), w których odbyły się wybory bezpośrednie. Każda jednostka została porównana w wymiarze gospodarczym, społecznym, infrastrukturalnym i finansowym. Aby zająć wysoką pozycję w rankingu ogólnym, jednostka musiała odznaczać się wysoką pozycją we wszystkich częściach składowych-dodają.
Ranking powstał w oparciu o wskaźniki prezentujące potencjał finansowy, gospodarczy, infrastrukturalny i społeczny gmin w Polsce. Na ocenę wpłynęły warunki życia mieszkańców, a także skuteczność działań podejmowanych przez władze. Następnie każda z gmin została przypisana do odpowiedniej kategorii – turystyczne, rolnicze, przemysłowo-usługowe oraz miasta na prawach powiatu.

Jak prezentuje się zatem ranking miast na prawach powiatu o największych zmianach w poziomie rozwoju w latach 2010 – 2013?

1. Rzeszów
2. Bielsko-Biała
3. Kielce
4. Legnica
5. Białystok
6. Jelenia Góra
7. Jastrzębie-Zdrój
8. Lublin
9. Kraków
10. Żory

Jak widać we wszystkich dotychczasowych zestawieniach, nasze miasto jest wysoko oceniane przez fachowe i bezstronne instytucje.